Badania, które powinny wykonywać kobiety
Pomimo tego, że żyjemy w czasach nieprzepełnionych technologią i coraz większą wiedzą, pewne sprawy wciąż nas krępują. Z racji szybkiego trybu życia i ciągłych spraw na głowie zapominamy o tym co w środku nas – o zdrowiu. Niby wszyscy wiemy, że należy regularnie się badać i nie bagatelizować różnych sygnałów, które nam wysyła ciało. Podpowiadamy jak kobiety powinny reagować na objawy i jakie badania wykonywać, które dadzą nam pewność, że wszystko jest w porządku.
Badanie ginekologiczne
Tak jak chodzisz do lekarza pierwszego kontaktu, tak czasami trzeba pójść do ginekologa. Taka wizyta zwykle wiąże się ze stresem i poczuciem wstydu. Wiele młodych kobiet szczególnie odczuwa dyskomfort. Pokazanie obcej osobie swoich intymnych stref wywołuje poczucie skrępowania. Warto jednak przemóc się i wybrać na kontrolę. Codziennie decyduję się na wizytę mnóstwo kobiet, więc również znajdź w sobie odwagę. Wizyta powinna przebiec w miłej atmosferze. Jeżeli jesteś pierwszy raz u tego konkretnego lekarza to z pewnością zada Ci kilka pytań. Później wykona badanie. Nie jest bolesne ale powoduje dyskomfort. Ma na celu wykrycie nieprawidłowości w budowie narządów. Powinno się je powtarzać co dwa lata. Z wizytą wiąże się także inne badanie, a mianowicie cytologia.
Cytologia
Przynajmniej raz w roku powinno się wykonywać to badanie. Dzięki niemu możemy zdiagnozować nowotwór szyjki macicy nawet we wczesnym stadium lub wykryć zakażenie wirusem HPV (brodawczak ludzki). Można szybko dobrać odpowiednie leczenie, co pozwala na całkowite wyleczenie. Badanie jest proste, wykonuje je ginekolog. Nie jest bolesne. Podczas badania specjalną szczoteczką są pobierane komórki błony śluzowej szyjki macicy. Jeżeli korzystasz z usług Narodowego Funduszu Zdrowia to cytologia jest bezpłatna. W prywatnych placówkach kosztuje około 40 zł. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy badanie można powtarzać co dwa lata. Są jednak przypadki, kiedy badanie powinno się wykonywać co roku:
- jesteś nosicielką wirusa HIV
- leczysz się na dysplazję, nadżerkę lub został stwierdzony przedrakowy stan szyjki macicy.
- jeżeli często zmieniasz partnerów – rośnie ryzyko zakażenia wirusem HPV.
- ma osłabiony układ odpornościowy – po chemioterapii, zabiegach, czy po stosowaniu sterydów
Kiedy wykonać badanie?
W zasadzie nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać. Ważne, by na dwa dni przed zaplanowanym badaniem (wizytą u ginekologa) nie stosować preparatów do higieny intymnej, nie używać tamponów i nie współżyć. Może to zaburzyć pH i wynik wyjdzie nieprawidłowy. Nie możesz wykonać tego badania podczas miesiączki. Na wyniki czeka się zwykle około 2 tygodni.
Kto może wykonać badanie?
W zasadzie powinna to zrobić każda kobieta, która:
- ukończyła 18 lat i ma za sobą już pierwsze współżycie.
- skończyła 25 lat
USG piersi
To kolejne nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na wczesne wykrycie zmian w piersiach. Dzięki dalom ultradźwiękowym na wczesnym etapie można wykryć nieprawidłowości w strukturze. Przed badaniem warto zmyć antyperspirant, bo oprócz stricte piersi badane są także węzły chłonne, które znajdują się w okolicy pach. Dzięki badaniu można zobaczyć torbiele, łagodne guzki a nawet nowotworowe zmiany. Pierwsze USG warto wykonać między 20 a 25 rokiem życia. Można je wykonywać u kobiet w ciąży i karmiących. Sporo jena zależy od samego aparatu ultrasonograficznego i jego stanu.
Mammografia
Badanie obrazowe, które wykorzystuje promienie Rentgena. Piersi umieszcza się na specjalnych płytkach. Dzięki spłaszczeniu ich otrzymujemy precyzyjny obraz, którym widać ewentualne zmiany. Pierwszą mammografię zaleca się wykonać po 40 roku życia. Jeżeli w rodzinie wystąpiły przypadki chorób nowotworowych piersi badanie powinno się zrobić już w wieku 35 lat. Badanie powinno się powtarzać co 2 lata, a po menopauzie co roku. Mammografia pozwala na wczesne wykrycie guzków. Nawet tych które nie są wyczuwalne. Nie zawsze jednak pozwala na rozróżnienie charakteru zmiany, tak jak w przypadku USG. Badanie jest nieinwazyjne. Lepiej obrazuje tkankę tłuszczową niż USG dlatego zaleca się je kobietą po czterdziestce. Nie wykonuje się go natomiast u kobiet w ciąży.
Zarówno wizyty kontrolne jak i badania powinny być ważną częścią w Twoim życiu. Nawet jeżeli wiąże się to z koniecznością brania wolnego w pracy. Zdrowie masz jedno, dlatego warto o nie zadbać. Im szybciej zostaną wykryte nieprawidłowości, tym większa szansa na pełny powrót do normalnego funkcjonowania. Medycyna stale idzie do przodu. Warto zadbać o siebie, swoich bliskich i mieć spokojną głowę!