Czterech kryminalistów – o pisarzach kryminałów

W dobie internetu, aplikacji, e-booków i audiobooków zanika miłość do papierowych książek. Poziom czytelnictwa w Polsce jest niski więc autorzy, organizatorzy, wydawcy dwoją się i troją, by go stale podnosić. Coraz więcej osób odwiedza targi książek. Największe, organizowane na Stadionie Narodowym, Warszawskie Targi Książki w tym roku odwiedziło ponad 80 tysięcy czytelników w każdym wieku i ponad tysiąc autorów, którzy dzielnie podpisywali książki.

Dla jednych czytanie jest formą relaksu, dla innych pracą. Sięgamy po różne gatunki, od romansów przez obyczajówki, aż po kryminały. No bo kto nie lubi historii z dreszczykiem, gdzie to właśnie Ty po godzinach pracy jesteś detektywem i rozwiązujesz zagadki godne Sherlocka Holmesa? Polski kryminał rozwija się prężnie czas więc na (nie)subiektywny przegląd półek z polskim kryminałem.

Czterech kryminalistów – o pisarzach kryminałów

1. Her name is Bonda, Katarzyna Bonda

Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Okrzyknięta królową polskiego kryminału. Wszystkie książki otrzymały status bestsellerów, a na jej konto wpadło kilka literackich nagród.

Seria z Hubertem Mayerem

Pierwsze książki Bondy, które pojawiły się jak objawienie na polskim rynku kryminału. Seria opowiada o sprawach, które rozwiązuje profiler kryminalny – psycholog śledczy. Historie są wciągające, wielowątkowe. „Sprawa Niny Frank” to pierwsza z serii, historia morderstwa aktorki i trudnej przeszłości. Pozostałe dwie części to kolejne zabójstwa i tajemnice, które czytelnik rozwiązuje razem z Hubertem, poznając przy okazji jego życie.

Seria z Saszą Załuską – Cztery żywioły

Seria, której bohaterka – Sasza Załuska rozwiązuje tajemnice morderstw nieoczywistych. „Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony” i „Czerwony pająk”, każde z nich symbolizuje jeden żywioł, z którym powiązana jest sprawa. Wielowątkowość serii i postaci, autentyczne i dokładne opisy, zawiłości i domysły – to kwintesencja pióra Bondy. To książki, w które trzeba się wgryźć, by nadążyć za wydarzeniami, wątki, w które trzeba wejść całym sobą. Po prostu inny świat.

Oprócz serii typowo kryminalnych spod pióra Bondy wyszedł dokument „Polskie Morderczynie”, poradnik „Maszyna do pisania” i kilka pozycji, których była współautorką. Zdobyła wiele prestiżowych literackich nagród, a wśród nich Bestseller Empiku. Sprzedała ponad dwa miliony egzemplarzy, a jej książki zostają coraz częściej tłumaczone na języki obce.

2. Niby lato, a jednak Mróz.

Okrzyknięty najbardziej płodnym pisarzem. Prawnik z wykształcenia. Książki wydaje co najmniej trzy razy w roku. Czytelnicy narzekają, że nie da się tego czytać, zapominając, że wszystko jest fikcją literacką. Książki Mroza to propozycja na jeden, góra dwa wieczory. Szybka akcja, ciągła zmiana toru zdarzeń i nietuzinkowe dialogi – to wszystko sprawia, że czytelnik czuje się jakby stał w miejscu akcji i ją obserwował. Na swoim koncie ma wiele nagród takich jak „Nagroda Wielkiego Kalibru” i „Złoty pocisk”.

Czterech kryminalistów – o pisarzach kryminałów

Seria z Chyłką

Chyba najbardziej poczytna seria, a to za sprawą serialu, który został zrealizowany na podstawie książki. To cykl thrillerów prawniczych, gdzie znana z tego, że nie bierze z góry przegranych spraw, adwokat Joanna Chyłka razem z aplikantem Kordianem Oryńskim stawiają czoła polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. W serii (jeszcze niezakończonej) znajdziemy 9 tomów pełnych przygód, problemów i trudnych spraw, nie tylko tych sądowych, ale i prywatnych. Cięty język pani mecenas, miłość do mięsa i profesjonalizm łączy się z zamiłowaniem do kaw smakowych i wegetariańskich posiłków młodego aplikanta. Z tego połączenia wychodzi mieszanka wybuchowa, która nieustannie musi walczyć o klientów i o siebie.

Seria z Wiktorem Forstem

Akcja dzieje się w polskich górach. To właśnie tam komisarz Wiktor Forst rozwiązuje zagadki tajemniczych śmierci, tym samym pakując samego siebie w kłopoty. Potęga gór i mordercy, których policja musi odnaleźć. Pięć części przepełnionych trupami, komplikacjami, ciętym językiem i szybkim tempem sprawi, że pochłoniesz je w zaskakująco szybkim tempie.

To tylko dwie z wielu serii książek Mroza. Na swoim koncie ma ich ponad 30 i nie zwalnia tempa. W tym roku czytelnicy dostali pierwszą pozycję z nowej serii o Sewerynie Zaorskim, reedycję wojennej sagi „Parabellum”, a jesienią czeka nas kolejne spotkanie z mecenas Chyłką i aplikantem Oryńskim.

3. Książę komedii Kryminalnej – Alek Rogoziński

Przepełnione śmiechem, dreszczykiem i zagadkami historie pióra Rogozińskiego cieszą Polskę dopiero od 2015 roku. Każda książka jest inna. Nie ma jednego bohatera, który prowadzi śledztwo. Tajemnice rozwiązują na własną rękę zwykli ludzie. Wyjątkiem jest seria z autorką powieści kryminalnych zatytułowana „Róża Krull na tropie”. Seria wypadków, rozbrajających dialogów, trupów czyli to, co komedia kryminalna powinna w sobie mieć. Lekka, miła i przyjemna książka, idealna na odpoczynek przy kawie czy podróż pociągiem. Tylko zabierz chusteczki, popłaczesz się ze śmiechu.

4. Z komputera do „Canal+” – Wojciech Chmielarz

Autor kryminałów, na swoim koncie ma serię z policjantem Jakubem Mortką, cykl gliwicki oraz kilka niezależnych pozycji. Doceniony za kryminał „Żmijowisko”, do którego Canal+ wykupiło prawa i tworzy serial oparty na książkowej historii. Realistyczne opisy miejsc i przyrody, autentyczne dialogi, świetna budowa postaci, to wszystko sprawia, że Chmielarza czyta się tak dobrze. Zwroty akcji, których czytelnik się nie spodziewał. Uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału i Złotym Pociskiem.

Powyższe propozycje to tylko kilka niezwykle docenionych polskich autorów kryminałów. Te nazwiska z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy. Polska nisza kryminalna z pewnością wypełnia się coraz szybciej. Co chwilę pojawiają się nowe nazwiska. Opiat-Bojarska, Czornyj, Pudzyńska, Nerkowski, Małecki to również świetni pisarze, po których książki powinieneś sięgnąć, jeżeli klimat zagadek, tajemnic i mrocznych zakamarków ludzkich dusz nie jest Ci obcy.