Dorobili się milionów – dziesięciu najbogatszych Polaków

Z lekką zazdrością patrzymy na ludzi, którzy dorobili się majątku. Spoglądają na nas z okładek pism biznesowych i sprzedają przepis na bogate życie. Kto nie marzył, chociaż przez chwilę, żeby iść do centrum handlowego na wielkie zakupy, kupić nowe mieszkanie, dom czy wyjechać na super wakacje nie licząc każdej złotówki. Oni nie muszą, bo na biznesie znają się jak mało kto. Najbogatsi Polacy.

1. Michał Sołowow

W ciągu roku powiększył swój majątek o dwa miliardy złotych. Kiedyś inwestował na giełdzie, dzisiaj biznesami zarządza za pomocą funduszu Black Forest. Największym składnikiem majątku jest firma Synthos, producent polistyrenu do spalania, który stosuje się w termoizolacji do ocieplania budynków. Koncern chemiczny wytwarza także składniki do produkcji suplementów diety, farb i kauczuku syntetycznego, z którego najwięksi producenci robią opony. Ponadto kontroluje producenta podłóg Barlinek, sieć sklepów Komfort i firmę zajmującą się wyposażeniem łazienek Cersanit. Kilka lat temu zainwestował w spółkę, która próbuje opatentować lek na astmę i schorzenia płuc. Jest właścicielem sieci barów North Fish i salonów Homla.

Dorobili się milionów – dziesięciu najbogatszych Polaków

2. Zygmunt Solorz

Należy do niego platforma Cyfrowy Polsat, Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin. Jest właścicielem medialnego imperium, oprócz Polsatu i jego kanałów tematycznych, należy do niego Eska TV, Polo TV, Vox Music, Eleven Sports. Od niego zależy ile zapłacimy za telefon, prąd, a także internet.

3. Sebastian i Dominika Kulczyk

Dzieci i spadkobiercy po zmarłym cztery lata temu Janie Kulczyku. Wspólnie odziedziczyli ponad dziesięć miliardów gotówki oraz spółki. Sebastian przejął większość biznesów i pełni funkcję prezesa Kulczyk Investments. Celem jest wychodzenie ze spółek krajowych i budowanie międzynarodowego kapitału spółek technologicznych. Dominika z kolei odziedziczyła większość gotówki i akcje spółki Polenergia zajmującej się budową farm wiatrowych nad Bałtykiem. Kieruje Kulczyk Foundation. Działa jako reporterka, ma autorski program Efekt Domina w telewizji TVN. Dzięki niemu może współpracować z amerykańską stacją CNN International. W swoich materiałach zwraca uwagę na problemy współczesnego świata szczególnie dyskryminacji kobiet i handlu ludźmi.

5. Tomasz Biernacki

Właściciel sklepów Dino. Sklepy otwierają się jeden za drugim. Nie przerósł jeszcze Biedronki, ale akcje jego firmy nieustannie idą w górę. Jego majątek został wyceniony na ponad sześć miliardów złotych. Sam Biernacki nie pokazuje się publicznie, nigdy nie pojawia się na imprezach branżowych, podobnie jak właściciele sieci sklepów Aldi. Obecnie sklepów marki Dino w Polsce jest ponad tysiąc, ale szacuje się, że będzie to spora konkurencja dla portugalskiej Biedronki.

6. Jerzy Starak

Właściciel koncernu farmaceutycznego Polpharma. W tym roku zgłosili swój pierwszy lek na rynek amerykański. Inwestuje w biotechnologię. Kontroluje także Firmę Herbapol, ma udziały w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica. Wspiera polską kulturę, a w Warszawskich Łazienkach ma swoją restaurację.

7. Piotr Szulczewski

Twórca aplikacji zakupowej Wish. Korzysta z niej codziennie kilka milionów ludzi. Skupia przedsiębiorców z całego świata i umożliwia kupowanie ubrań, biżuterii, butów i innych dodatków po atrakcyjnych cenach. Logo aplikacji widnieje na koszulkach koszykarzy LA Lakers.

8. Paweł Marchewka

Założyciel firmy Techland. Zaczynał od programów edukacyjnych do matematyki i języka polskiego. Później zaczął produkować gry i eksportował je na zagraniczny rynek. Stopniowo rosła popularność produkowanych przez Polaka produktów. Aktualnie w jego gry zagrało ponad szesnaście milionów graczy z całego świata. Firma cały czas inwestuje pieniądze w rozwój. Obecnie pracują nad dwiema nowymi grami, które gracze mają pokochać.

Dorobili się milionów – dziesięciu najbogatszych Polaków

9. Zbigniew i Mateusz Juroszkowie

Ojciec i syn. Mateusz jest największym prywatnym bukmacherem w Polsce. Firma STS ma blisko pięćset punktów stacjonarnych, ale swoje zakłady można oddawać również przez internet i aplikację mobilną. W tym roku firma weszła na rynek zagraniczny. Jest oficjalnym bukmacherem Lecha Poznań, Vive Kielce, Górnika Zabrze i wielu innych polskich drużyn, Zbigniew zarządza jedną z największych firm deweloperskich w kraju. Specjalizuje się głównie w osiedlach mieszkaniowych Polskich miast.

10. Antoni Ptak

Właściciel zlokalizowanego przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 Ptak Fashion Center i ośrodka targowo-wystawienniczego Warsaw Expo. Dzięki korzystnej lokalizacji tego pierwszego codziennie odwiedza go ponad dwadzieścia tysięcy klientów. Prowadzi własną sieć hoteli na Florydzie, ma zamek we Francji, a między Sao Paulo i Rio de Janeiro postawił polski dworek w środku dżungli.

To tylko dziesiątka najbogatszych polaków. Każdy z nich inwestuje w nieco innej branży. Każdy znalazł niszę, dzięki której mógł wejść na rynek i prężnie rozwijać swoje firmy. Prowadzenie własnej działalności nie należy do prostych, ale jak historia dowodzi wystarczy sprytny pomysł, chęci i cierpliwości, a inwestycja ma szansę podbić rynek i przynieść wymierne korzyści. Szczególnie te finansowe.