Gender – co to takiego?

Zapewne od małego kształtują się pewne tendencje i zachowania, które przyporządkowywane są z góry kobietom i mężczyznom. Całkiem typowe wydawać się by mogło, że małe dziewczynki mają dopasowane różowe ubranka, a chłopczyki dla kontrastu w barwie niebieskiej, dziewczyny bawią się lalkami, a chłopcy samochodami – tego rodzaju przykładów jest znacznie więcej, ale te jako najbardziej powszechne ukazują sedno…no właśnie czego? Podziału? Utartych schematów w podświadomości ludzi jest bardzo wiele. Są one wspólne dla większych społeczności, ale także globalnie. Dlatego też widok mężczyzn w sukienkach dla jednych grup osób może się wydawać całkowicie normalnym, a dla innych gorszący i zadziwiający. Warto się zastanowić, na czym koncentruje się ideologia gender i jak wielu spraw ona dotyczy w codziennym życiu każdego z nas.

Ideologia gender – jej istota i przejawy

Samo pojęcie gender koncentruje się wokół płci kulturowej, która oznacza zespół zachowań i wartości, które przypisane są do płci przez kulturę, w jakiej się otaczają. Inaczej gender w istocie jest tym czego, się ludzie uczą, przekazują, powtarzają sobie, a także jakie zachowania odgrywają w przestrzeni publicznej. Właśnie przez grono osób, wśród których się otaczają, odczuwają oni presje społeczną i w sposób bardziej świadomy lub mniej w niej działają. Sprawowanie władzy, spożywanie jakich posiłków, sposoby ubierania się to tylko niektóre obszary, w których widoczne są owe zachowania – postrzegane powszechnie jako „normalne”, zwykłe, standardowe.

Bajki i filmy, czyli skąd bierzemy nasze zachowania?

Możliwe, że się nad tym nigdy nie zastanawiałeś, ale jak prześledzisz własne dzieciństwo, to co obserwowałeś, czytałeś, oglądałeś miało bardzo duży wpływ na to, jakie zachowania będą przez ciebie postrzegane jako typowe. Do jednych z przykładów należą dobra kultury, mass media, z jakich korzystamy. Będąc dzieckiem, każdy z nas oglądał przeróżne kreskówki i bajki, które przekazały nam takie, a nie inne schematy zachowań. Delikatna księżniczka uwięziona w wieży, a na jej ratunek przybywał przystojny i silny wybawca, mężczyzna rzecz jasna, z którym w ramach happy endu wzięło się ślub – to w skrócie jeden ze standardowych przebiegów fabuły, która powtarzana jest na przeróżne sposoby w wielu tytułach. Między innymi bajki Disneya utarły w nas przekonania, że kobiecie przystają określone typy zachowań, a mężczyznom z kolei inne. Analiza ich może Ci pomóc w odkryciu tego, jak bardzo zakorzeniły one twoje przekonania o świecie. Tu z kolei może wspomóc Cię nauka Gender Studies

Gender Studies – bierzemy pod lupę zachowania kobiet i mężczyzn

Nikogo nie powinno zdziwić, że tak obszerny materiał badawczy nie doczeka się odrębnej nauki. Gender Studies to w skrócie interdyscyplinarny obszar, podlegający badaniom, obserwacjom. Zajmuje się nie tylko płcią kulturową, ale także manifestacją kobiecości i męskości w różnych kulturach na całym świecie oraz tym, jak ona łączy się z seksualnością człowieka, tożsamością, instytucjami, władzą czy gospodarką. Elementów poddanych analizie bardzo trudno jest zliczyć, gdyż przykłady dotykają bardzo wielu obszarów np. dyskryminacji w sporcie, faworyzowania płci w polityce itd. Jedno jest pewne, wzięcie pod lupę kwestii genderowych, może dać nowe światło w wielu kwestiach problematycznych i budzących kontrowersje.

Nie ma co przed genderem uciekać

Jak bardzo byś się nie zgadzał z istnieniem ideologii gender, to nie łudź się, że czegoś takiego nie ma. Wystarczy na bieżąco analizować przypadki, z którymi spotykasz się na co dzień. Czytane artykuły, oglądane filmy, a nawet sytuacje ze znajomymi i z rodziną mogą obrodzić w wiele materiałów do analizy. Dlaczego ojciec dostał mocną czarną kawę w knajpie zamiast z mlekiem? Dlaczego będąc kobietą, nie powinnam pracować w kopalni? Podobnych pytań istnieje bardzo wiele, na które jasnych odpowiedzi zdecydowanie brak.