Idealny sport na lato – jazda na rolkach

Choć dla wielu z nas uprawianie sportu to zło konieczne, w rzeczywistości istnieją też dyscypliny, które bardziej przypominają zabawę niż ciężki trening. Doskonałym przykładem są popularne rolki. W końcu każdy z nas nie raz widział młodzież sunącą po chodnikach w ekspresowym tempie i świetnym stylu. Od teraz również Ty możesz stać się jednym z miejskich rolkarzy. Poniżej dowiesz się, jak zacząć.

Rolki, przecież to dla dzieci…

Otóż nic bardziej mylnego. Jazda na rolkach to sport polecany osobom w każdym wieku. Sprawdzi się zarówno w przypadku dzieci, które nie chcą odejść od ekranu telewizora, jak i wśród młodzieży, dorosłych czy nawet osób starszych. O ich uniwersalności świadczy przede wszystkim doskonały wpływ na cały nasz organizm.

Parę słów o zaletach

Oczywiście rolki, tak jak każdy sport, posiadają pewne wady, jak i zalety. Może zacznijmy od wad, ponieważ jest ich zdecydowanie mniej. Jedynym zarzutem kierowanym w stronę jazdy na rolkach jest przede wszystkim konieczność opanowania pewnej techniki. Jednak ta pozorna wada w rzeczywistości posiada pozytywne aspekty. Aby utrzymać równowagę, musimy zaangażować ogromną ilość naszych mięśni, co skutkuje tym, że jeszcze lepiej ćwiczymy nasze ciało oraz zwiększamy naszą koordynację ruchową. Natomiast o „typowych” zaletach można by się długo rozwodzić. Na szczęście ograniczymy się do kilku podstawowych. Po pierwsze jest to sport, który uprawiamy przede wszystkim na zewnątrz, dlatego każde wyjście na rolki to również świetna okazja, żeby nieco dotlenić nasz organizm. Ponadto jazda na rolkach angażuje nasze ciało w sposób porównywalny do joggingu, jednak znacznie mniej obciąża stawy. Pozwala także na szybką poprawę kondycji oraz rozwija mięśnie nóg i pośladków.

Jak wybrać idealny sprzęt?

Aby w pełni doświadczyć radości z jazdy na rolkach, należy zainwestować w wysokiej jakości sprzęt. Dzięki niemu każde wyjście będzie przynosić nam jeszcze więcej frajdy. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że istnieje bardzo wiele rodzajów rolek, które możemy dopasować do naszego stylu jazdy oraz oczekiwań. Rolki dzielą się również ze względu na płeć – tym samym możemy zdecydować się na rolki damskie oraz rolki męskie. Różnią się one dostępną rozmiarówką oraz szerokością wkładki.

Poza tym warto również zwrócić uwagę na kilka innych parametrów, takich jak na przykład wielkość kółek. Im będą one większe, tym łatwiej będzie Ci uzyskać imponujące prędkości. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku twardości kółek – twardsze modele są znacznie szybsze, jednak miękkie lepiej radzą sobie z nierównościami podłoża.

Podczas dokonywania zakupu warto również pamiętać o wyborze modelu dedykowanego konkretnemu stylowi. Najczęściej możemy spotkać się z rolkami rekreacyjnymi, agresywnymi, fitness czy freestyle. Jednak w przypadku osób początkujących, najlepiej rozpocząć od modeli rekreacyjnych, które pozwalają na opanowanie jazdy i podstawowych ruchów.