Jak dbać o siebie jesienią?

Jesienna chandra to plaga polskich ulic. Długie, deszczowe wieczory z jednej strony powodują, że mamy ochotę leżeć w łóżku i nie wychodzić z domu, a z drugiej sprawiają, że każdego kolejnego poranka budzimy się z kolejnymi oznakami choroby. W takim razie – jak dbać o siebie jesienią?

Jedz swoje warzywka

Mimo że z dzieciństwa pozostało w nas przekonanie, że to ziemniaczki mogą zostać, ale kotlet to już obowiązkowo musi być zjedzony, jesienią warto szczególną uwagę zwrócić na dostarczanie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Wiemy, że dostępność świeżych warzyw i owoców, które zjadaliśmy latem, znacznie spada, ale dobrze jest przemycić je w jakiś sposób do naszej codziennej diety. W tym wypadku warto pamiętać, że mrożone warzywa i owoce mają w zasadzie tyle samo witamin, co świeże. W związku z tym serwuj na obiad warzywa gotowane na parze oraz kolorowe miksy, które tanio i łatwo znajdziesz niemal w każdym markecie. Jeśli chodzi o owoce, świetnym rozwiązaniem będą różnego rodzaju soki i koktajle na bazie bogatych w witaminę C cytrusów.

Jak dbać o siebie jesienią?

Aktywność fizyczna

Brzmi to jak najgorsza kara. W końcu jesień to dla nas czas błogiego lenistwa i hodowania dodatkowej warstwy skóry, która ma nas chronić od zimna. Jednak mimo że perspektywa gorących plaż jest boleśnie odległa, warto zaplanować choćby małą aktywność fizyczną każdego dnia. Dzięki temu sprawimy, że nasz organizm dużo lepiej poradzi sobie ze zmianą temperatury, a my dodatkowo się wzmocnimy i uda nam się uniknąć jesiennej grypy.

Odpowiednie trunki

W tym przypadku można dać się ponieść wyobraźni. Oczywiście nadal trzymamy się zasady złotego środka. Jesień to czas, w którym nasz organizm niemal bezustannie walczy z wychłodzeniem. W związku z tym warto pić napoje, które pomogą nam się rozgrzać. Poza trunkami, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl, postaw na gorące herbaty z miodem i cytryną. To prawdziwa bomba witaminowa, która pozwoli Ci się rozgrzać podczas długich wieczorów. Pamiętaj, żeby cytrynę oraz miód dodać dopiero po ostygnięciu herbaty. W przeciwnym razie dodatki w wyniku kontaktu ze zbyt wysoką temperaturą stracą swoje drogocenne właściwości.

Polska cebulka

Oczywiście poza niekończącymi się żartami, cebulę można potraktować również jako swego rodzaju modową inspirację. Jesienią jesteśmy szczególnie narażeni na ciągłe zmiany temperatury, które sprawiają, że zwiększa się nasza podatność na choroby. W biurach temperatura ciągle wzrasta, natomiast na dworze – wręcz przeciwnie. Noszenie paru warstw ubrań okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Postaw przede wszystkim na odpowiednie obuwie, ponieważ chodzenie w przemoczonych butach może mieć tragiczne skutki dla Twojego zdrowia.

Suplementy

Jako że pogoda staje się coraz bardziej wymagająca, warto dodatkowo się wspomóc. Szczególnie dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju suplementy oraz witaminy, które pozwolą nam uzupełnić braki, wynikające ze zmniejszonej dostępności owoców i warzyw. Przede wszystkim postaw na witaminę C, która wzmocni Twoją odporność. Doskonałym wyjściem jest również witamina D, dzięki której poradzisz sobie z brakiem słońca oraz E, która wspomoże wysuszoną skórę.