Jak poprawić jakość snu?

Sen to nieodłączny element naszego życia. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zregenerować siły i przygotować się do kolejnego dnia. Jednak jak się okazuje, bezsenność stała się chorobą cywilizacyjną, przez co każdego poranka ulice naszych miast są wypełnione przez prawdziwe zombi. Poniżej dowiesz się, co zrobić, by poprawić jakość swojego snu.

Zadbaj o otoczenie

Każdy z nas zna ten moment, kiedy po długim dniu w końcu można położyć się do łóżka i otulić ciało pachnącą pościelą. W zasadzie zazwyczaj myślimy o tym już podczas wstawania. Jednak podczas naszych snów na jawie, których głównym bohaterem jest łóżko, warto poświęcić chwilę na odrobinę refleksji. Jak się okazuje, rodzaj mebla odgrywa niemal kluczową rolę w jakości naszego snu. W związku z tym warto zainwestować w dobrej jakości materac i przede wszystkim porządne łóżko. Choć popularne sofy czy kanapy są dużo bardziej funkcjonalne, nie wpływają najlepiej na jakość naszego snu i mogą powodować bóle pleców oraz szyi. Jeśli dość często borykasz się z różnymi dolegliwościami, najlepiej zainwestować w materac piankowy bądź sprężynowy. Pierwszy typ doskonale dopasuje się do naszego ciała i zminimalizuje nieprzyjemne napięcie mięśni. Natomiast materac sprężynowy ma lepszy przewiew, przez co sprawdzi się w przypadku osób, które nie lubią spać w zbytnim cieple.

Dostępne materiały

Pościel okrywająca nasze łóżko to nie tylko element dekoracyjny, ale również miejsce, w którym mogą rozwijać się bakterię. Właśnie dlatego warto inwestować w naturalne materiały, które charakteryzują się dużą przewiewnością, jak na przykład bawełna czy len. Poza tym mimo zasad wyniesionych z dzieciństwa lepiej unikać ścielenia łóżka zaraz po pobudce. Tym sposobem ograniczamy jej wietrzenie i zwiększamy prawdopodobieństwo pojawienia się roztoczy.

Jak poprawić jakość snu?

Bądź offline

Choć na co dzień nawet chwilowy brak telefonu budzi w nas panikę, na dwie godziny przed snem powinniśmy zrezygnować z korzystania z wszelkiego rodzaju urządzeń. Dzięki temu ograniczymy emisje niebieskiego światła, które ogranicza wydzielanie melatoniny, a w konsekwencji powoduje bezsenność. Jeśli wiesz, że to dla Ciebie zbyt duże wyrzeczenie, postaw na aplikacje, które blokują szkodliwą emisję.

Zwróć uwagę na jedzenie i picie

Oczywiście większość z nas już od lat wie o tym, że nie należy spożywać ciężkich posiłków przed snem. W przeciwnym razie nie tylko obudzimy się o parę kilogramów ciężsi, ale też możemy mieć problem z zaśnięciem. Jednak jeśli lubisz wieczorne podjadanie i wiesz, że z pustym żołądkiem nie zaśniesz, postaw na coś lekkostrawnego. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku napojów. Ostatnią filiżankę kawy lub herbaty postaraj się wypić koło godziny 18. Natomiast jeśli lubisz wieczory spędzone przy ciepłym naparze, postaw na melisę bądź męczennice, które pomogą Ci się wyciszyć przed snem.