Jak w codziennym życiu być bardziej Eco?

Obecnie z każdej strony jesteśmy wręcz zalewani informacjami na temat kryzysu klimatycznego. Co roku temperatury latem wychodzą poza skalę, w której możliwe jest normalne funkcjonowanie, a my nadal zastanawiamy się, dlaczego tak się dzieje. Jak się okazuje, wszystkiemu winne jest zaśmiecenie naszej planety. Sterty śmieci pływają, latają i niedługo zaczną również uprawiać sport. W związku z tym poniżej prezentujemy parę prostych sposobów na to, by wprowadzić ekologię do naszej codzienności.

Używaj do końca

Już od dłuższego czasu przyzwyczailiśmy się do używania jednorazowych pudełek, kartonów, sztuciec czy pudełek. Jednak jak się okazuje, większość tego typu produktów może być śmiało wykorzystana po raz kolejny. Idealnym przykład stanowią wspomniane kartony. Zamiast od razu je wyrzucać, możemy je złożyć i zachować w razie niedalekiej przeprowadzki, użyć ich do sortowania ubrań, które nie pasują do danego sezonu oraz… przekształcić je w pojemnik to sortowania śmieci. Karton od butów to świetne miejsce na segregowanie papierowych śmieci, o których zazwyczaj zapominamy.

Jak w codziennym życiu być bardziej Eco?

Napoje

Kontynuując temat rozsądnego korzystania z technicznych cudów, warto również zwrócić uwagę na różnego rodzaju pojemniki do napojów. Zamiast codziennie kupować nową butelkę wody lepiej zainwestować w wielorazową alternatywę z wbudowanym filtrem, która sprawdzi się nie tylko w pracy, ale również w podróży. Poza tym dla zwolenników kawy spożywanej na mieście szczególnie polecamy wielorazowe, składane silikonowe kubeczki, które zawsze możesz mieć przy sobie, i których możesz używać w ulubionej kawiarni. Warto mieć na uwadze fakt, że coraz więcej lokali znacznie obniża cenę napoju, jeśli klient posiada własny kubek. Co więcej, dzięki szczelnemu opakowaniu minimalizujemy ryzyko wylania oraz oparzenia.

Zakupy

Oczywiście pierwsza zasada ekologicznych zakupów opiera się na kupowaniu jedynie tych produktów, które są dla nas niezbędne. Poza tym możemy również zwrócić uwagę na to, jak są zapakowane. Często bywa tak, że nie posiadamy alternatywy dla makaronu zapakowanego w gruby plastik w postaci sklepów z produktami na wagę, ale zawsze możemy ograniczyć zużywanie plastiku w przypadku innych produktów. Coraz więcej marketów pozwala swoim klientom na kupowanie sera oraz mięsa we własnych pudełeczkach. Dzięki temu rezygnujemy z niepotrzebnych folii, które wyrzucilibyśmy zaraz po przyjściu do domu. Podobnie można postępować w przypadku owoców oraz warzyw. Tutaj bardzo ciekawym rozwiązaniem jest noszenie własnych materiałowych toreb, w które możemy zapakować produkty. Aby podczas kasowania nasze zakupy były widoczne, możemy użyć np. siatek do prania delikatnych ubrań. Dzięki koronkowej fakturze wszystkie produkty zostaną zauważone, a jabłka nie będą turlać się po całej kasie.

Jak widać, istnieje wiele prostych sposobów, które mogą znacząco wpłynąć na stan naszego środowiska. Klucz tkwi w codziennych nawykach oraz rozważniejszym spełnianiu naszych potrzeb.