Jak zorganizować jesienne porządki?

Powszechnie o większych porządkach myślimy w kontekście wiosny oraz zimy. W końcu to czas przedświąteczny, więc wydaję się to dość słuszną decyzją. Jednak jak się okazuje, często zapominamy, bądź lekceważymy możliwość przeniesienia tej czynności na niedocenianą, a znacznie spokojniejszą jesień.

Dlaczego wtedy?

To świetny czas na wszelkiego rodzaju porządki, ponieważ wieczory stają się coraz dłuższe, a i z dnia na dzień zmniejsza się również liczba naszych obowiązków. Dzięki temu, że pogoda pozwala jeszcze na przebywanie na dworze, znacznie ułatwia to kwestie suszenia, czy mycia okien. Poza tym nie musimy się stresować wizją nadchodzących świąt, kiedy to milion różnych spraw znikąd zwala nam się na głowę. Jesień to przede wszystkim sezon przejściowy, który pozwala nam stopniowo przygotować szafy na zimę.

Jak zorganizować jesienne porządki?

Od czego zacząć?

Najlepiej od wspomnianych wcześniej ubrań. Zazwyczaj to właśnie szafa generuje najwięcej bałaganu ze względu na ciągły brak czasu oraz, nie oszukujmy się, chęci. Jeśli nie dysponujesz ogromną szafą, warto zainwestować w kolorowe, ozdobne kartony, które znajdziesz niemal w każdym sklepie. Schowaj do nich letnie sukienki oraz wiosenne płaszczyki i ustaw na szafie bądź obok regału. Dzięki temu zyskach dodatkową przestrzeń oraz zyskasz okazję do przejrzenia zawartości swojej szafy.

Łóżko

Niestety nie mamy na myśli dodatkowego wypoczynku podczas sprzątania, a jedynie dodatkowe przygotowanie. Po pierwsze zacznij od schowania letnich koców oraz kołder i wymień je na grubsze, jesienne i zimowe wersje. Odkurz dokładnie materac oraz przestrzeń pod łóżkiem. Jeśli pogoda na to pozwala możesz wynieść materac na dwór żeby się wywietrzył po letnich upałach.

Podłogi i dywany

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków, warto gruntownie umyć wszystkie podłogi w naszym domu. Działanie odkażające ma ocet, dlatego możesz śmiało zastosować go do mycia najróżniejszych przestrzeni. Poza oczywistym czyszczeniem warto również wywiesić nasze dywany na balkonie, żeby podobnie jak materac, mogły się wywietrzyć po dusznym i upalnym lecie.

Buty

Ta część to prawdziwe wyzwanie. Pochowaj do szafek, lub tak jak w przypadku ubrań do kartonów wszystkie buty, których nie będziesz nosić przez parę najbliższych miesięcy. Trampki i adidasy umyj i odpowiednio zakonserwuj. Najcenniejsze modele najlepiej schowaj do kartonów. Wyjmij kalosze i inne niezbędniki, bez których nie da się przeżyć jesieni i przejrzyj stan obuwia zimowego. Dzięki temu będziesz wiedziała, gdzie się znajdują oraz czy konieczne będą dodatkowe inwestycje.

Szafka z lekami

Niestety jesień to przede wszystkim okres wzmożonych zachorowań, dlatego warto przejrzeć zawartość naszej domowej apteczki i określić, które produkty należy wyrzucić. Co więcej, dobrze jest sporządzić zestaw witamin, które będą znajdowały się z przodu szafki i pomogą nam uniknąć przeziębienia.