Jak zorganizować święta i nie zwariować?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Presja przygotowania dwunastu potraw, zakup miliona prezentów i posprzątanie każdego kąta w naszym domu to niemała presja. Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci poradzić sobie ze świąteczną gorączką.

Krok pierwszy: stwórz listę

Choć święta kojarzą nam się raczej z listami do Mikołaja, a nie z listami rzeczy do zrobienia, w ten sposób możemy uniknąć naprawdę wielu zawirowań. Po pierwsze ustal, co musisz zrobić do świąt i kiedy chcesz zacząć swoje przygotowania. Dla niektórych może brzmi to jak fanaberia, ale świąteczną listę zadań lepiej zacząć realizować już w listopadzie. W ten sposób unikniemy panicznego załatwiania większości spraw na ostatnią chwilę. Na Twojej liście powinny się znaleźć wszystkie czynności, które chcesz wykonać przed świętami i to w odpowiedniej kolejności – od najważniejszych do najmniej istotnych. Tym sposobem łatwiej będzie Ci ustalić od czego i jak wcześnie zacząć.

Jak zorganizować święta i nie zwariować?

Prezenty

To jedna z najbardziej satysfakcjonujących, ale też stresujących części świąt. W związku z tym najlepiej stworzyć listę osób, które musimy obdarować i już w listopadzie zacząć kompletować pojedyncze prezenty. Świetnym sposobem na nieco szybsze odhaczenie świątecznych zakupów jest Blach Friday. W ten sposób już w listopadzie zdobędziemy najważniejsze prezenty i to w nieco niższych cenach. Jednak jeśli preferujesz tradycyjne poszukiwanie prezentów w sklepach, pamiętaj, by unikać kupowania całości za jednym razem. Tym sposobem często kupujemy rzeczy, które nie do końca są trafione tylko dlatego, że chcemy już iść do domu. Natomiast jeśli stanie w kolejkach nie jest dla Ciebie – zawsze możesz zrobić zakupy przez Internet.

Wielkie porządki

Jeśli chodzi o sprzątanie, tutaj również kluczem okazuje się odpowiednia organizacja. Oczywiście pewnych rzeczy nie możemy zrobić z dużym wyprzedzeniem, ponieważ najprościej rzecz ujmując – do świąt po sprzątaniu nie będzie już śladu. Jednak dość czasochłonne zadania możesz wykonać wcześniej. Jednym z nich jest na przykład sprzątanie szaf, porządkowanie ubrań czy nawet mycie okien. Resztę możemy stopniowo i systematycznie odhaczać w miarę zbliżania się do świąt.

Gotowanie

Tradycyjne dwanaście potraw, choć na świątecznym stole prezentują się pięknie, zazwyczaj są lekką przesadą. Warto pamiętać o tym, by przede wszystkim uszykować tyle jedzenia, ile jesteśmy w stanie zjeść. Poza tym niektóre potrawy możemy przygotować z dość dużym wyprzedzeniem i po prostu je zamrozić. Dzięki temu unikniemy gorączkowego gotowania na ostatnią chwilę, które zazwyczaj kończy się przypalonym jedzeniem.

Podziel obowiązki

Warto pamiętać, że święta to przede wszystkim czas, który powinniśmy spędzać z naszymi najbliższymi, dlatego przedświąteczny szał również nie powinien spoczywać na jednej osobie. Podziel obowiązki pomiędzy członków rodziny i po prostu pozwól sobie pomóc. Dzieci mogą być odpowiedzialne za dekoracje i pierniczki, natomiast dorośli za gotowanie i większość porządków. Tym sposobem nawet czas na krótko przed świętami będzie wyjątkowo rodzinny.