Nadwaga i otyłość to nie tylko kwestia nadmiaru kilogramów

Nadwaga może prowadzić do otyłości. To nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim wiążą się z nią przewlekłe choroby, które w dłuższej perspektywie skutkują innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca typu 2, zwyrodnienia kości czy nadciśnienie tętnicze. Warto zatem zainteresować się, jakich przestrzegać zasad, by ograniczyć ryzyko wystąpienia schorzeń, a tym samym – pozbyć się nadwagi.  

Co powoduje nadwagę i otyłość?

Głównych przyczyn nadwagi i otyłości upatruje się w nieprawidłowym modelu odżywiania, a także szeroko rozumianym stylu życia. Wiele osób nie przywiązuje wagi do tego, co je, w jakich ilościach i w jakich odstępach czasu. Często występującym błędem jest także podjadanie między posiłkami oraz brak aktywności fizycznej. Oczywiście nie zawsze są to główne przyczyny. Zdarza się, że nadmierne przybieranie na wadze związane jest z występowaniem czynnika genetycznego, czyli mówiąc potocznie – tendencji do tycia. Ponadto, niektóre przewlekłe choroby czy przyjmowanie leków często mają niebagatelny wpływ na zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej.

Jak pozbyć się zbędnych kilogramów?

Leczenie nadwagi i otyłości polega przede wszystkim na wprowadzeniu odpowiedniej diety. Ważne jest, by za jej pomocą wytworzyć ujemny bilans energetyczny w taki sposób, by organizm jako źródło energii wykorzystywał zmagazynowaną tkankę tłuszczową. Na pierwszym miejscu należy wyeliminować wszelkie wysoko kaloryczne produkty, takie jak słodycze, fast foody czy słone przekąski. System żywienia powinien być różnorodny – warto zatem sięgać po owoce, warzywa, ryby, rośliny strączkowe i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Dużą rolę odgrywa również aktywność fizyczna. Jeśli Twoja nadwaga jest duża, możesz zacząć od spacerów, które nie będą nadto obciążać stawów. Z czasem warto jednak urozmaicać wysiłek fizyczny. Treningi o charakterze tlenowym, takie jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, pozwalają na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Z kolei te z wykorzystaniem ciężarów pozytywnie wpłyną na jakość skóry i modelowanie sylwetki. Warto łączyć obie te formy, ponieważ każda z nich ma szereg zalet, jednak to od Ciebie zależy co finalnie wybierzesz – najważniejszy jest ruch!

Nadwaga i otyłość to nie tylko kwestia nadmiaru kilogramów

Skutki nieleczonej nadwagi

Im szybciej zdasz sobie sprawę z nadprogramowych kilogramów i podejmiesz z nimi walkę, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje choroby układu krwionośnego. Zwiększa się ryzyko zakrzepów, a co za tym idzie, udarów i zawałów. Badania pokazują, że 90% osób cierpiących na cukrzycę typu 2 to właśnie osoby otyłe. Choć nie jest to powszechna wiedza, to warto być świadomym, że zbędne kilogramy odkładają się także w okolicach górnych dróg oddechowych. To właśnie dlatego pojawia się bezdech śródsenny czy chrapanie. U osób z nadwagą rośnie ciśnienie krwi, zwiększa się także ryzyko miażdżycy, a także wielu chorób serca z uwagi podwyższony cholesterol. Nadprogramowe kilogramy znacznie obciążają stawy i przyspieszają ich zużycie, przez co często pojawiają się wszelkiego rodzaju zwyrodnienia.

Odpowiednia waga to nie tylko atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim zdrowie całego organizmu. Wdrożenie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej przyniesie lepsze efekty, niż się spodziewasz. Jeśli nie wiesz od czego zacząć – udaj się do specjalisty (dietetyka, trenera personalnego), którzy pokierują Cię i wprowadzą odpowiedni sposób walki ze zbędnymi kilogramami. Warto również wykonać odpowiednie badania, które wykluczą problemy z tarczycą lub inne choroby przyczyniające się do przybierania na wadze.