O czym pamiętać podczas robienia prania?

Pranie to swego rodzaju temat tabu. Każdy z nas ma własne przyzwyczajenia, z których nie ma ochoty rezygnować. Jednak często mimo wielu lat wprawy okazuje się, że w naszej codziennej praniowej praktyce popełniamy błędy, które źle wpływają na stan naszych ubrań.

Po pierwsze: sortowanie

Być może brzmi to jak największa oczywistość, jednak wiele osób zapomina o tym, że odpowiednie sortowanie to podstawa dobrze wykonanego prania. Często zdarza się, że nie mamy wystarczająco dużo kolorowych ubrań, by zrobić z nich osobną kategorię, jednak należy pamiętać, że zbyt duża ilość prania sprawia, że ubrania się gniotą oraz szybciej niszczą. W związku z tym najlepiej dzielić nasze pranie na parę podstawowych grup: białe, czarne, kolorowe, szare, delikatne. Tym sposobem nie tylko unikniemy niepotrzebnego haczenia, ale również na dłużej zatrzymamy intensywne barwy.

Przygotowanie

Poza sortowaniem warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ubrań − najlepiej odwrócić je na lewą stronę. Dzięki temu ograniczymy ich spieranie oraz ochronimy przed ewentualnym uszkodzeniem. Jeśli pierzemy ubrania z guzikami, lepiej jest je odpiąć – w ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo ich oderwania. Z kolei wszelkiego rodzaju zamki czy rzepy powinniśmy zapinać, żeby zapobiec niepotrzebnemu haczeniu.

Odpowiednie środki

Po pierwsze podczas stosowania wszelkiego rodzaju detergentów, powinniśmy kierować się zasadą złotego środka. Oczywiście zbyt mała ilość płynu sprawi, że nie pozbędziemy się uciążliwych plam, jednak w przypadku zastosowania zbyt dużej porcji, możemy doprowadzić do wyblaknięcia kolorowych ubrań. Poza tym warto pamiętać, że pewna ilość płynu zawsze zostaje w tkaninach, stąd zbyt hojne stosowanie może doprowadzić do powstania alergii. W przypadku detergentów należy również pamiętać o odpowiednim doborze płynów do kolorów oraz typów ubrań. Delikatne rzeczy lepiej prać w płynach, natomiast ubrania, które są zrobione z trwalszych materiałów oraz posiadają więcej plam, można prać w silniejszych detergentach takich jak kapsułki. Poza tym warto dostosować płyn nie tylko do materiału, ale również koloru ubrań.

O czym pamiętać podczas robienia prania?

Usuwanie plam

Powszechnie uważa się, że wszelkiego rodzaju plamy powinny być czyszczone jak najszybciej. Ta babcina mądrość jest złotym kluczem do posiadania czystych ubrań o jednolitym kolorze. Jednak jeśli zdarzy nam się spowodować większe zabrudzenie, zamiast kupować kolejne drogie środki możemy zastosować to, co mamy w domu. Po pierwsze szare mydło − ten niepozorny produkt poradzi sobie z większą liczbą plam, niż mogłoby się zdawać. Poza tym nie niszczy i nie odbarwia materiału. Świetny efekty przynosi również płyn do mycia naczyń. Dzięki pieniącej się formule z łatwością poradzi sobie nawet z trudniejszymi zabrudzeniami. W przypadku zszarzałych, niegdyś białych ubrań wystarczy dodać odrobinę sody oczyszczonej do każdego prania. Śnieżnobiała biel gwarantowana już po pierwszym użyciu.