Proste sposoby na piękne włosy

Zdrowe, piękne i lśniące włosy to marzenie każdej dziewczynki, nastolatki i kobiety. Tajniki tworzenia niemal magicznych receptur z ziół, octu i innych produktów, które w naturalnych warunkach służą do gotowania, w odmętach internetowych for uwiły sobie przyjazne gniazdko. Jednak poniżej znajdziesz parę prostych, niewymagających ogromnej wiedzy, sposobów na to, by poprzez zwyczajne, codzienne czynności poprawić kondycję swoich włosów.

Od czego zacząć?

Kluczem do odpowiedniej pielęgnacji włosów jest ich dokładne rozpoznanie. Być może uważasz, że skoro Ty i Twoje włosy jesteście razem niemal przez całe życie, to wiesz o nich wszystko. Nic bardziej mylnego. Zazwyczaj włosy dzieli się na nisko-, średnio- i wysokoporowate. Od tego rozpoznania zależny jest sposób pielęgnacji. Każdy typ ma swoje specyficzne wymagania oraz preferencje, dlatego nie lekceważ tego kroku.

Proste sposoby na piękne włosy

Mycie

Z tą kwestią wiąże się wiele tematów tabu. Jedni twierdzą, że włosy powinno się myć co drugi dzień, inni, że codziennie, a jeszcze ktoś inny, że wystarczą dwa dokładne mycia na tydzień. Może się to wydawać dziwne, ale wszystkie trzy „szkoły” mówią prawdę. W tej kwestii należy zdać się na własne odczucia. Jeśli czujesz, że Twoje włosy naprawdę szybko się przetłuszczają, możesz je myć każdego dnia. Jednak zanim się na to zdecydujesz, sprawdź, czy nie jest to wynik np. zmiany szamponu, bądź spłukiwania płynów zbyt ciepłą wodą.

Pielęgnacja

Tu zaczynają się schody. Mimo pięknych, kolorowych reklam popularnych specyfików w doborze odpowiedniego szamponu i odżywki powinniśmy być dość ostrożni. W obu przypadkach najlepiej szukać produktów bez detergentów takich jak SLS czy SLES, które sprawiają, że oczywiście nasz szampon świetnie się pieni, ale długoterminowo może wysuszać skórę głowy i powodować uczulenia. Jeśli chodzi o sam szampon, ma on drugorzędne znaczenie, ponieważ, o ile nie mamy żadnych skomplikowanych problemów, ma on za zadanie głównie wyczyścić skórę głowy. Natomiast podczas zakupu odżywki, powinniśmy kierować się rodzajem naszych włosów oraz ich specyficznymi wymaganiami np. potrzebą dodatkowego nawilżenia. Złota zasada każdego mycia włosów brzmi – nawet gdy jesteś zmęczona, nie omijaj odżywki! Poza tym warto pamiętać, że szampon nakładamy jedynie na skórę głowy, a odżywkę od ucha aż do końcówek.

Po kąpieli

Cudowny czas, kiedy wychodząc z prysznica, rozpoczynamy naszą nierówną walkę z chłodem panującym w łazience. Jednak zanim popędzisz pod ulubiony koc, warto, żebyś dodatkowo zadbała o włosy. Wszyscy znamy i kochamy ręcznikowe turbany, jednak trzeba z nimi postępować dość ostrożnie. Po pierwsze mokre włosy delikatnie (i z czułością) owijamy ręcznikiem, ale ich nie wykręcamy. Musimy pozwolić, żeby materiał spokojnie wchłonął nadmiar wody. Jeśli zaczniesz wyduszać wodę z włosów, możesz je niepotrzebnie zniszczyć.

Czesanie

Jeśli już uporałaś się z ręcznikiem, czas na czesanie. Tu ważna jest jakość naszych przyrządów. Szukaj szczotek i grzebieni wykonanych z naturalnych produktów. Dzięki temu Twoje włosy nie będą się elektryzować i unikniesz niepotrzebnego szarpania. Po dokładnym rozczesaniu możesz śmiało użyć odpowiedniego olejku i najlepiej poczekać aż włosy naturalnie wyschną.