Przykłady dyskryminacji ze względu na płeć w sporcie
Sport jako obszerna dziedzina rządzi się swoimi prawami. Ustalanie właśnie reguł jest jego bardzo ważną częścią, bez której organizacja rozgrywek w jakiejkolwiek dyscyplinie nie byłaby możliwa. Niestety właśnie owe zasady oraz wzmożona rywalizacja (i chęć zwycięstwa) powodują, że dochodzi w sporcie dochodzi do bardzo wielu przypadków dyskryminacji, szczególnie ze względu na płeć. W obecnych czasach trudno nieraz o dokładną klasyfikację zawodników, gdyż nieraz w tourze pojawią się zawodniczki przypominające posturą mężczyzn, a także zawodnicy, który mają androgeniczną urodę. Doszliśmy do czasów, w których wiele rozstrzygnięć w sporcie budzi właśnie z owych względów kontrowersje. Dyskryminacja w sporcie ze względu na płeć jest widoczna także na innych polach, nie tylko na boisko, o czym dowiecie się z dalszej części wpisu.
Skąd bierze się to nierówne traktowanie i jak to wygląda obecnie
Nie trzeba mówić, że częściej dyskryminowani ze względu na płeć są kobiety. Przypisywanie im łatki „słabej płci”, a także pielęgnowanie w wielu krajach kultury patriarchatu sprawia, że bardzo łatwo wyzbywa się kobiet szans na równą walkę z mężczyznami. Początków takiego stanu rzeczy trzeba wypatrywać nawet czasów pierwszych ludzi, kiedy to rzekomo mężczyzna miał być żywicielem rodziny i iść na polowania, a natomiast kobieta miała kierować domem i opiekować się potomstwem. Z taką opinią zresztą można się spotkać i dziś.
Wiele przykładów z innych dziedzin dowodzi, że nie ma co różnicować ludzi ze względu na płeć. Kobiety mogą być osobami u władzy; płeć żeńska osiąga tak samo dobre kwalifikacje i umiejętności na polu pracy, co mężczyźni; kobiety idące do wojska dają w pełni radę robić te same rzeczy w wojsku co płeć męska – te, jak i całe mnóstwo sytuacji zacierają skutecznie pogląd, że mężczyźni są lepsi od kobiet…w czymkolwiek. Dlatego też dalej zastanawiające jest to, dlaczego w sporcie dalej to rozgraniczanie jest widoczne?
Co robi facet w damskiej spódnicy?
Jedną z kluczowych kwestii dyskryminacji w sporcie, jest fakt, że nieraz największym dominatorom stara się zarzucić zachowanie nie fair play. Często pod tym względem przeprowadza się badania genetyczne, mające wskazać, że któryś sportowiec ma przewagę w sferze hormonalnej, ale także jeśli chodzi o budowę ciała oraz dysponowaną siłę.
Duże kontrowersje pod tym względem budzi sprawa biegaczki Caster Semenyi, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej i trzykrotnej mistrzyni świata na 800 m. W ostatnim czasie Trybynał Arbitrażowy ds. Sportu zdecydował, że, aby Caster mogła dalej rywalizować na bieżni, musi poddać się farmakologicznemu obniżeniu testosteronu. Nie wszyscy zgadzają się z werdyktem, mając na uwadze to, że wyniki zawodniczki mogą w ten sposób przybliżyć do pułapu przeciętnych sportowców w tej dyscyplinie.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o…pieniądze
Nierówne traktowanie w sporcie, ze względu na płeć występuje także od strony finansowej. Ciekawe jest jednak to, że oprócz dyskryminacji kobiet, istnieją przypadki dyskryminacji mężczyzn np. w tenisie. Od paru lat zostały zrównana pula nagród zarówno kobiet i mężczyzn w turniejach wielkoszlemowych.
Zrównanie płac w tenisie – mężczyźni grają więcej setów za te same pieniądze
Próba zrównania i traktowania na równi – skoki narciarskie, konkursy mieszane.
Istotne jest w tym względzie monitorowanie przypadków i szans płci