Sprzątaj z głową

Sprzątanie w XXI wieku wygląda dużo inaczej niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Sporą część pracy wykonują za ludzi maszyny – zmywarka umyje naczynia, pralka wypierze ubrania, a robot sprzątający poodkurza czy nawet umyje podłogę. Rynek gadżetów do sprzątania domu stale się rozszerza, ale wciąż wiele czynności trzeba wykonać ręcznie. Podpowiadamy, jak sprzątać szybko i skutecznie!

Piekarnik i mikrofalówka bez szorowania

Piekarnik to miejsce, które czyści się raz na jakiś czas. Pewnie nieraz zdarzyło Ci się ubrudzić jego ścianki lub dno czymś tłustym. Większość piekarników posiada funkcję autoczyszczenia, ale lekkie zabrudzenia możesz usunąć ręcznie bez większego wysiłku. Najpierw wyciągnij ze środka wszelkie blachy. Jeżeli je również chcesz dogłębnie wyczyścić, to przed ich wyjęciem rozgrzej piekarnik. Na ciepłą blachę wysyp grubą warstwę soli kuchennej. Odstaw na 15 minut, a następnie umyj blaszkę płynem do naczyń. Wszelkie zanieczyszczenia odejdą same.

Piekarnik szybko umyjesz domowym sposobem. Wystarczy stworzyć pastę z 1 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżki octu i 1 łyżki wody. Całość wymieszaj ze sobą i nałóż na zabrudzenia. Pozostaw na kilka godzin, a następnie za pomocą mokrej szmatki wytrzyj pastę. Piekarniki z termoobiegiem i mikrofalówki wyczyścisz za pomocą wody – do naczynia  żaroodpornego wlej wodę do połowy wysokości i nastaw na termoobieg (180 stopni) na około pół godziny. Para wodna wniknie w burd i go zmiękczy, co pozwoli z łatwością usunąć przypalone resztki. W mikrofalówce proces ten przebiegnie szybciej – wystarczy kilka minut!

Szybkie prasowanie

Jeżeli czeka na Ciebie góra prania, ale czas goni to i na szybkie prasowanie znajdzie się sposób. Jest on banalny – wystarczy kawałek folii aluminiowej. Wkładamy go pod pokrowiec deski, błyszczącą stroną do góry. Folia będzie odbijała ciepło, dlatego prasowanie będzie szło szybciej, a Ty uporasz się ze stosem ubrań dużo sprawniej, niż zwykle.

Mycie okien

Jeżeli w swoim domu posiadasz długie okna tarasowe to z pewnością wiesz, że czasami zwykła szmatka i woda nie wystarczy, by wszystko lśniło. Najpierw spłucz szyby wodą, by pozbyć się piasku. Następnie do ciepłej wody wlej płyn do naczyń i umyj okna. Szyby wytrzyj do sucha i przetrzyj dedykowanym płynem. Jeżeli zależy Ci na idealnym połysku – okna wypoleruj gazetą.

Kamień, który powraca

Kamień, który tworzy się na szybie prysznica, na umywalce czy na kranie wydaje się uporczywym zabrudzeniem. Możesz zaopatrzyć się w produkty dedykowane do usuwania osadów, ale nie zawsze są one skuteczne. Prawdziwym pogromcą kamienia jest ocet. Wystarczy go wymieszać w proporcjach 1:1 z wodą i spryskać lub przetrzeć zabrudzone powierzchnie. Po kilku minutach preparat rozpuści zacieki a Twoje płytki czy wanna pozostaną czyste. Fugi wyczyścisz za pomocą pasty z sody oczyszczonej – 1 łyżka wody na 3 łyżki sody. Małą szczoteczką wyszoruj fugi, a brud sam odejdzie. Wannę lub brodzik możesz również wymyć kwaskiem cytrynowym. Działa podobnie jak ocet. Szybę kabiny umyjesz pozostawiając roztwór wody i octu na 15 minut, a następnie spłukując go letnią wodą. Możesz również umyć ją roztworem sody oczyszczonej i wody utlenionej w proporcjach 1:1. Możesz również umyć szybę płynem do naczyń, który usunie tłuste plamy z mydła czy kosmetyków, pozostawiając czystą powierzchnię.

Sprzątanie nie musi być katorgą i żmudną koniecznością. Wystarczy regularnie dbać o porządek. Czynności możesz rozłożyć na kilka dni, dzięki czemu weekend będziesz mieć wolny, a prace będą posuwały się do przodu – przekonaj się o skuteczności powyższych propozycji!