W świecie wełny…

Wełna to naturalny materiał pozyskany z sierści zwierząt, przede wszystkim z owiec, ale także z lam czy nawet wielbłądów. Produkowane z niej ubrania zapewniają ciepło, a dodatkowo charakteryzuje je bardzo dobra jakość. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje wełny i do czego można zastosować ten naturalny materiał.

Zastosowanie wełny

Wełnę głównie wykorzystuje się do produkcji ciepłej odzieży, najczęściej swetrów, czapek, rękawiczek i skarpet.  Wytwarzane są z niej także dywany czy koce, a także tapicerki do auta. Produkuje się z niej nakrycia dla zwierząt, takie jak derka dla koni. Wełniany filc jest świetnym pochłaniaczem wszelkich zapachów. Charakteryzuje go również dobra izolacja akustyczna, przez co wykorzystuje się go na przykład w głośnikach stereo.

Najpopularniejsze rodzaje wełny

Jeśli chcesz kupić wysokiej jakości, naturalną wełnę, koniecznie odwiedź sklep internetowy Weaving Gallery (https://www.weavinggallery.com). Znajdziesz tu wiele rodzajów przędzy. Najpopularniejsza jest wełna z sierści owczej. Do jej produkcji wykorzystuje się wełnę z jagniąt, najlepiej taką, z pierwszego strzyżenia. Właśnie z niego powstaje najdelikatniejsza i najlepsza jakościowo przędza. Drugą wełną, która cieszy się dużą popularnością, jest merynos – bardzo przyjemna w dotyku, ciepła i lekka wełna z owiec Merynos. Tworzy się z niej czapki i swetry. Warto również wspomnieć o bardzo popularnej, ale drogiej przędzy – kaszmirze. Ta pozyskana z wełny kóz kaszmirskich wełna uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Do popularnych rodzajów przędzy można zaliczyć również wełnę moherową, angorę czy wełnę z alpaki lub wielbłąda.

Wełna – naturalna czy syntetyczna?

Warto podkreślić, że wełna to produkt czysto naturalny. Z surowej wełny tworzone są przędze oraz nici, które następnie podlegają tkaniu lub tak zwanego „dziania” ich w naturalne tkaniny. Wełna jest włóknem naturalnym pochodzenia zwierzęcego, tak samo jak słynny, drogocenny jedwab.

Chcę uszyć ciepły sweter – jakiej wełny użyć?

Jeśli chcesz uszyć cokolwiek, co będzie oddawać dużo ciepła, warto wybrać wełnę spośród rodzajów takich jak wełna merino, kaszmir, angorę lub wełnę z alpaki. Ubrania wykonane z tych wełen mocno grzeją, przy okazji przyjemnie otulając osobę, która je nosi. Najlepszym wyborem będzie jednak wełna merino lub kaszmir, ponieważ jest ona najprzyjemniejsza w dotyku. Z kolei najmniej przyjemna, lekko „drapiąca”, jest wełna z alpaki.

Wełna to najpopularniejsza przędza, która znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym i nie tylko. Istnieje wiele rodzajów tego surowca. Wiele z nich znajdziesz w Weaving Gallery. Zamów już dziś i uszyj przyjemne w dotyku i ciepłe ubrania.